59 Volunteer Umpires Appointed to 2020 Southeastern Regional Tournaments

2020 Regional umpires

Little League® Baseball and Softball Southeastern Region Headquarters has announced the umpire appointments to the 2020 Southeastern Regional Tournaments. A total of 56 volunteer umpires from throughout the eight-state region were appointed by the Region Headquarters from a pool of applicants who applied through the Little League Umpire Registry and were reviewed by their District Administrator.

The list of volunteer umpires at each of the seven Little League Southeastern Regional Tournaments is as follows (listed by name and place of residence):

Little League Baseball Regional Tournament – Warner Robins, GA

  • Ray Campbell – Estero, Florida
  • Joseph Clark – Port St. Lucie, Florida
  • Brian Dymon – Fredericksburg, Virginia
  • John Gleason – Alexandria, Virginia
  • Michael Grossman – Springfield, Virginia
  • Jonathan Hagen – Tampa, Florida
  • Andrew Labus – Dunedin, Florida
  • Scott Wacker – Ormond Beach, Florida

Little League Softball Regional Tournament – Warner Robins, GA

  • Barton Mace – Hamilton, Georgia
  • Frank Machado – Cocoa Beach, Florida
  • Chris Parks – Inverness, Florida
  • James Perras – Clarksville, Tennessee
  • Kristopher Ratliff – Marion, Virginia
  • Henry Simpson – Fredericksburg, Virginia
  • David Strickland – Springfield, Virginia
  • Christopher Wirt – Lutz, Florida

Intermediate (50/70) Baseball Regional Tournament – Kernersville, NC

  • Richard Bavilacqua – Riverview, Florida
  • Danny Gill – Lake Wales, Florida
  • Michael Kuckelman – West Palm Beach, Florida
  • Mark Lucas – Oviedo, Florida
  • Joseph Roth – Locust Grove, Virginia
  • Robert Tucker – Senoia, Georgia
  • Chase Walker – Bonita Springs, Florida
  • Jeff Ward – Fort Myers, Florida

Junior League Baseball Regional Tournament – Broadway, VA

  • Benedict Aguillera – Dade City, Florida
  • RJ Delaune – Palm Bay, Florida
  • Gary Kappeler – Royston, Georgia
  • Brendan Kelly – Mount Jackson, Virginia
  • Chris Kerley – Purcellville, Virginia
  • David McCracken – Glade Spring, Virginia
  • Jackee Wingate – Haines City, Florida
  • Bruce Young – Tarpon Springs, Florida

Junior League Softball Regional Tournament – Rowan, NC

  • Michael Bellino – DeFuniak Springs, Florida
  • Guy Bowen – Clarksville, Tennessee
  • Joseph Kusior – Front Royal, Virginia
  • Keith Lovell – Clayton, Georgia
  • Belinda Nelson – Lady Lake, Florida
  • Sam Rutter – Abingdon, Virginia
  • Anthony Thornton – Hobe Sound, Florida
  • Colin Wisely – Dunedin, Florida

Senior League Baseball Regional Tournament – Safety Harbor, FL

  • Phil Churchill – Palm Harbor, Florida
  • Brian Iten – Melbourne, Florida
  • Ronald McCoy – Fort Walton Beach, Florida
  • David Moore – St. Cloud, Florida
  • Fredrick Moore – St. Petersburg, Florida
  • Carroll Mumpower – Erwin, Tennessee
  • David Noegel – Orlando, Florida
  • Harold Ridgeway – Luray, Virginia

Senior League Softball Regional Tournament – Rowan, NC

  • John Allen – Beckley, West Virginia
  • Jim Bailey – Gainesville, Virginia
  • Duane More – Oviedo, Florida
  • Edwin Ortiz – Cutler Bay, Florida
  • Michael Riddle – Fort Myers, Florida
  • Kevin Salyers – St. Paul, Virginia
  • Franklin Teeter – Pomona Park, Florida
  • Freddie Villanueva – Rockledge, Florida