Latin American Regional Tournament

Oranjestad, Aruba
July 17 - 24

 

Pool A Pool B
Aruba South LL
San Nicolas, Aruba
(A)
5 - 0 Aruba Center LL
Santa Cruz, Aruba
(B)
3 - 2
Del Norte LL
Barranquilla, Columbia
1 - 4 Colorado LL
Santiago, Dominican Republic
3 - 2
Juvenil de Guatemala LL
Guatemala City, Guatemala
2 - 3 St. Maarten LL
Philipsburg, St. Maarten
1 - 4
Chitre LL
Chitre, Panama
4 - 1 Summit Hills Alta-Mira LL
San Juan, Puerto Rico
5 - 0
San Francisco LL
Maracaibo, Venezuela
3 - 2 Pariba Little League
Willemstad, Curacao
3 - 2
Elmo Plaskett East LL
St. Croix, U.S. Virgin Islands
0 - 5 Bonaire LL
Bonaire
0 - 5
Saturday
7/17/10
Sunday
7/18/10
Monday
7/19/10
Tuesday
7/20/10
Wednesday
7/21/10
Game 1
2:00 pm

Guatemala 13
 
vs.
Columbia
  2
Game 3
9:00 am

St. Maarten  1
 
vs.
Puerto Rico  11 
Game 7
9:00 am


Bonaire  2
 
vs.
Puerto Rico  11

 
Game 13
10:00 am


Guatemala  4
 
vs.
Venezuela   12
Game 19
10:00 am


Puerto Rico  9
 
vs.
Dominican
Republic
  2
 
Game 2
7:30 pm

Aruba (A)  11
vs.
Panama   0
 
Game 4
11:00 am

Venezuela  14
 
vs.
US Virgin Island 
Game 8
11:00 am

Columbia  0
 
vs.
Venezuela   4

 
Game 14
11:00 am

Curacao  12
 
vs.
St. Maarten  6
Game 20
11:00 am

Guatemala  7
 
vs.
Panama   8
  Game 5
3:30 pm

Dominican
Republic
   6
 
vs.
C
uracao  0
Game 9
11:00 am


Dominican
Republic
  9
 
vs.
St. Maarten   3

 
Game 15
11:00 am


Panama  10
 
vs.
Columbia
   0
Game 21
11:00 am


Curacao  12
 
vs.
Bonaire   2

 
Game 6
8:00 pm

Aruba (B)  9
 
vs.
Bonaire   0

 
Game 10
1:00 pm

Panama  9
 
vs.
US Virgin Island   5

 
Game 16
1:00 pm


Bonaire 7
 
vs.
Dominican
Republic
 12
 
Game 22
1:00 pm


US Virgin Island  6
 
vs.
Columbia
   8
    Game 11
5:00 pm

Aruba (B)   3
 
vs.
C
uracao   5

Game 17
5:00 pm


Aruba (A)   17
 
vs.
US Virgin Island   0
Game 23
5:00 pm


St. Maarten 7
 
vs.
Aruba (B)   8


  Game 12
7:30 pm

Aruba (A)   3
 
vs.
Guatemala  1

 
Game 18
7:30 pm


Aruba (B)   0
 
vs.
Puerto Rico  9
Game 24
7:30 pm


Venezuela  0
 
vs.
Aruba (A)  14
Thursday
7/22/10
Game 25
9:00 am


US Virgin Island 3
 
vs.
Guatemala  8
Game 28
1:00 pm


St. Maarten  7
 
vs.
Bonaire   6
Game 26
11:00 am


Puerto Rico   4
 
vs.
C
uracao   2
Game 29
5:00 pm

Aruba (A)   11
 
vs.
Columbia
   2

 
Game 27
11:00 am


Venezuela  0
 
vs.
Panama   10

 
Game 30
7:30 pm

Aruba (B)   7
 
vs.
Dominican
Republic
    5

 
Friday
7/23/10
Saturday
7/24/10
Game 31
5:00 pm

Semi-Final 1

Puerto Rico   2
First Place Pool B
vs.
Panama  1
Second Place Pool A
 

Game 33
5:00 pm

Consolation Game

Panama  19
Loser Game 31
vs.
Curacao  6
Loser Game 32

Game 32
7:30 pm

Semi-Final 2

Aruba (A)   3
First Place Pool A
vs.
Curacao  0
Second Place Pool B

Game 34
7:30 pm

Championship Game

Puerto Rico  
2
Winner Game 31
vs.
Aruba (A)   5
Winner Game 32
 

Aruba South LL advances to the Senior Baseball World Series..


2010, Little League Baseball Incorporated
Please direct comments about this website to webmaster@littleleague.org.