Explore Little League History

Little League Baseball® World Series Participants

International Teams

US Teams

Aruba  Alabama
Australia  Arizona
Belgium  Arkansas
Canada  California
Chinese Taipei  Connecticut
Curaçao  Delaware
Czech Republic  Florida
Dominican Republic  Georgia
France  Hawaii
Germany  Idaho
Greece  Illinois
Guam  Indiana
Italy  Iowa
Japan  Kentucky
Mariana Islands  Louisiana
Mexico  Maine
Netherlands  Maryland
Nicaragua  Massachusetts
Panama  Michigan
Poland  Minnesota
Puerto Rico  Mississippi
Russia  Missouri
Saudi Arabia  Montana
South Korea  Nebraska
Spain  New Hampshire
Turkey  New Jersey
Uganda  New Mexico
Venezuela  New York
   North Carolina
   Ohio
   Oklahoma
   Oregon
   Pennsylvania
   Rhode Island
   South Carolina
   South Dakota
   Tennessee
   Texas
   Virginia
   Washington
   West Virginia

* - World Series Champion
# - World Series Runner-Up
** - Awarded berth after 2001 Little League Baseball World Series


International Teams

Aruba (1)

back to top
Aruba North, Oranjestad 2011

Australia (1)

back to top
Perth Metro Central, Perth 2013

Belgium (2)

back to top
Shape 1981
Brussels 1984

Canada (54)

back to top
National, Montreal, Quebec 1952
National, Vancouver, B.C. 1953
Valleyfield, Quebec 1958
Parkdale Lions, Toronto, Ontario 1960
Kiwanis East, Montreal, Quebec 1961
Stoney Creek, Ontario 1962
Stoney Creek, Ontario #1965
Central, Windsor, Ontario 1966
East Trail, Trail, B.C. 1967
Sherbrooke-Lennoxville, Sherbrooke, Quebec 1968
Valleyfield, Quebec 1969
Valleyfield, Quebec 1970
Brockville, Ontario 1971
South, Windsor, Ontario  1972
Whalley, Surrey, B.C 1973
Esquimalt, British Columbia 1974
Trail, British Columbia 1976
Norcrest, Lethbridge, Alberta 1977
Whalley, Surrey B.C. 1978
Sherbrooke-Lennoxville, Sherbrooke, Quebec 1979
Trail, British Columbia 1980
Trail, British Columbia 1981
Rotary, Rouyn, Quebec 1982
Sherbrooke Fluerimont, Sherbrooke, Quebec 1983
Conquitlan, British Columbia 1984
Glanbrook, Binbrook, Ontario 1985
Valleyfield, Quebec 1986
Glace Bay, Nova Scotia 1987
Glace Bay, Nova Scotia 1988
High Park, Toronto 1989
Trail, British Columbia 1990
Glace Bay, Nova Scotia 1991
Valleyfield, Quebec 1992
Lynn Valley, Vancouver 1993
Glace Bay, Nova Scotia 1994
High Park, Toronto, Ontario 1995
Kennedy, Surrey, B.C.  1996
Whalley, Surrey, B.C.  1997
Langley, B.C.  1998
Gordon Head, Victoria, B.C.  1999
High Park, Toronto, Ontario 2000
Calgary West, Calgary, Alberta 2001
North Regina, Regina, Saskatchewan 2002
Glace Bay, Nova Scotia 2003
East Napean, Ottawa, Ontario  2004
Whalley, Surrey, B.C.  2005
Whalley, Surrey, B.C.  2006
White Rock, Surrey, B.C. 2007
White Rock, Surrey, B.C. 2008
Hastings Community, Vancouver, B.C. 2009
Little Mountain, Vancouver, B.C.  2010
Langley, B.C.  2011
Vancouver, B.C.  2012
East Nepean, Ottawa 2013

Chinese Taipei (28)

back to top
Taipei, Chinese Taipei  *1969
Chayi, Chinese Taipei  1970
Tainan, Chinese Taipei *1971 
Taipei, Chinese Taipei  *1972
Tainan City, Chinese Taipei *1973
Kaohsiung, Chinese Taipei *1974
Li-Teh, Kaohsiung *1977
Pin-Kuang, Pin-Tung *1978
Pu-Tzu Town, Chia-Yi  *1979
Long Kuong, Hua Lian *1980
Tai-Ping, Taichung *1981
Pu-Tzu Town, Chia-Yi  #1982
Tainan Park *1986
Hua Lian  *1987
Tai Ping, Taichung *1988
Kang-tu, Kaohsiung #1989
San-Hua, Tainan County *1990
Hsi Nan, Taichung  *1991
Li-Jen, Tainan 1994
Shan-Hua, Tainan *1995
Fu-Hsing, Kaohsiung *1996
Shou-Tien, Kaohsiung 2004
Li-Shing, Taiching 2007
Kuei-Shan, Taoyuan #2009
Fu-Hsing, Kaohsiung 2010
Ching-Tang, Kaohsiung 2011
Kuei-Shan, Taoyuan 2012
Chung-Ping, Taoyuan 2013

Curaçao (11)

back to top
Pabao, Willemstad 1980
Pariba, Willemstad 2001
Pariba, Willemstad 2002
Pabao, Willemstad 2003
Pabao, Willemstad *2004
Pabao, Willemstad #2005
Pabao, Willemstad 2006
Pabao, Willemstad 2007
Pabao, Willemstad 2008
Pabao, Willemstad 2009
Pabao, Willemstad 2012

Czech Republic (1)

back to top
South Moravia, Brno 2013

Dominican Republic (7)

back to top
La Javilla, Santo Domingo 1978
Liquito Hernandez, Barahona #1983
Rolando Paulino, Moca 1987
Luis Montas, San Cristobal 1991
Epy Guerrero, Santo Domingo 1992
Eduardo Sosa, San Cristobal 1995
Ramon Matias Mella, San Isidro 1996

France (1)

back to top
Poitiers Post, Vienne 1962

Germany (15)

back to top
Berlin Command 1960
Pirmasens Post 1961
Wiesbaden  1964
Rhein Main 1966
Wiesbaden 1968
Wiesbaden 1969
Wiesbaden 1970
Bitburg, Bitburg Air Base 1973
Kaiserslautern 1976
Falcon, Ramstein Air Base 1990
KMC, Ramstein Air Base 1992
KMC, Ramstein Air Base 1993
Ramstein, Ramstein Air Base 1999
KMC American, Ramstein Air Base 2009
KMC American, Ramstein Air Base 2010
KMC American, Ramstein Air Base 2012

Greece (1)

back to top
Athenai Airport, Athens 1974

Guam (5)

back to top
Central, Agana 2001
Central, Agana 2002
Central, Agana 2003
Central East, Mangilao-Barrigada 2005
Southern, Yona 2008

Italy (2)

back to top
Aviano Air Base, Aviano 1979
Emilia 2008

Japan (24)

back to top
Kunitachi, Tokyo 1962
Tachikawa, Tokyo 1964
Arakawa, Tokyo 1965
Wakayama 1966
West Tokyo, Tokyo *1967
Wakayama, Osaka *1968
Chofu, Tokyo *1976
Osaka Yodogawa, Osaka 1983
Seya, Yokohama 1997
Kashima, Ibaraki #1998
Hirakata, Osaka *1999
Musashi Fuchu, Tokyo 2000
Kitasuna, Tokyo *2001
Sendai Higashi, Sendai  #2002
Musashi Fuchu, Tokyo *2003
Chiba City 2005
Kawaguchi City #2006
Kitasuna, Tokyo #2007
Edogawa Minami, Tokyo 2008
Chiba City 2009
Edogawa Minami, Tokyo *2010
Hamamatsu Minami, Hamamatsu City #2011
Kitasuna, Tokyo *2012
Musashi Fuchu, Tokyo *2013

Mariana Islands (3)

back to top
Garapan City, Saipan 1993
Saipan 2004
Saipan 2006

Mexico (27)

back to top
Industrial, Monterrey *1957
Industrial, Monterrey *1958
Industrial, Monterrey 1960
Industrial, Monterrey 1961
Del Norte, Monterrey 1962
Liga Pequena Obispado, Monterrey 1963
Liga Pequena Obispado, Monterrey #1964
Liga Pequena Cuauhtemoc, Monterrey 1966
Liga Pequena De Linares, Nuevo Leon 1967
Liga Pequena Mitras, Monterrey 1973
Unidad Modelo, Monterrey  1981
Mexicali, Mexicali, Baja California #1985
Matamoros, Tamaulipas 1990
Linda Vista, Guadalupe *1997
Linda Vista, Guadalupe 1998
Matamoros, Tamaulipas 2001
Contry de Monterrey, Monterrey 2002
Olmeca, Mexico City 2003
Seguro Social, Mexicali, Baja California 2005
Matamoros, Tamaulipas 2006
Seguro Social, Mexicali, Baja California 2007
Matamoros, Tamaulipas #2008
Guadalupe Trevino Kelly, Reynosa 2009
Oriente, Nuevo Laredo, Tamaulipas 2010
Seguro Social, Mexicali, Baja California 2011
Nuevo Laredo, Tamaulipas 2012
Municipal de Tijuana, Baja California 2013

Netherlands (2)

back to top
Windmills Apeldoorn, Apeldoorn 2007
Rotterdam 2011

Nicaragua (2)

back to top
Chinandega 1968
Chinandega  1970

Panama (7)

back to top
Willys R. Cook, Bethania  1984
Curundu, Panama City 1988
David Doleguita, David  #1993
Santiago de Veraguas  2001
Curundu, Panama City 2004
Chitre 2010
Aguadulce 2012
Aguadulce 2013

Poland (1)

back to top
Kutno 2004

Puerto Rico (9)

back to top
Caparra, San Juan 1959
Jorge Rosas, Mayaquez 1969
Cagus Gillette, Caguas 1971
Almirante Gallery, San Juan 1972
Canales, Puerto Nuevo 1976
Luis Llorens Torres, Santurce 1979
Juan A. Bibiloni, Yabucoa 1999
Jose M. Rodriguez, Manati 2010
Samaritana, San Lorenzo 2013

Russia (5)

back to top
Khovrino, Moscow 2001
Khovrino, Moscow 2002
Khovrino, Moscow 2003
Brateevo, Moscow  2005
Brateevo, Moscow 2006

Saudi Arabia (23)

back to top
Arabian Gulf, Al Khobar 1983
Arabian Gulf, Al Khobar 1985
Aramco, Dhahran 1987
Aramco, Dhahran 1988
Aramco, Dhahran 1989
Arabian American, Dhahran 1991
Arabian American, Dhahran 1994
Arabian American, Dhahran 1995
Arabian American, Dhahran 1996
Arabian American, Dhahran 1997
Arabian American, Dhahran 1998
Arabian American, Dhahran 2000
Arabian American, Dhahran 2001
Arabian American, Dhahran 2002
Arabian American, Dhahran 2003
Arabian American, Dhahran 2004
Arabian American, Dhahran 2005
Arabian American, Dhahran 2006
Arabian American, Dhahran 2007
Arabian American, Dhahran 2008
Arabian American, Dhahran 2009
Arabian American, Dhahran 2010
Arabian American, Dhahran 2011

South Korea (2)

back to top
National, Seoul *1984
National, Seoul *1985

Spain (9)

back to top
Rota 1965
Rota 1967
Madrid 1971
Madrid 1972
Torrejon Air Base, Madrid 1977
Torrejon Air Base, Madrid 1978
Torrejon Air Base, Madrid 1980
Torrejon Air Base, Madrid 1982
Torrejon Air Base, Madrid 1986

Turkey (1)

back to top
Izmir 1963

Uganda (1)

back to top
Lugazi 2012

Venezuela (16)

back to top
Qulia, Maracaibo 1965
Coquivacoa, Maracaibo 1974
Coquivacoa, Maracaibo 1977
Coquivacoa, Maracaibo 1982
Coquivacoa, Maracaibo 1985
Coquivacoa, Maracaibo 1986
Coquivacoa, Maracaibo 1989
Coquivacoa, Maracaibo *1994
Sierra Maestra, Maracaibo *2000
Los Leones, Valencia 2002
Altagracia, Zulia 2003
Cardenales, Barquisimeto 2006
La Victoria, Maracaibo 2007
Coquivacoa, Maracaibo 2008
Coquivacoa, Maracaibo 2009
Gran Maracay, Maracay 2011

US Teams

Alabama (8)

back to top
Southside, Birmingham *1953
Auburn 1955
Auburn 1956
National, Gadsden 1958
National, Gadsden 1959
South Brookley, Mobile 1964
Cottage Hill, Mobile 1990
National, Phenix City #1999

Arizona (6)

back to top
South Mountain East Side, Phoenix 1965
Cactus, Tucson #1973
International, Tucson #1986
National, Chandler 2003
Ahwatukee American, Phoenix 2006
National, Chandler 2007

Arkansas (3)

back to top
National, Little Rock 1952
National, Little Rock 1953
Burns Park, North Little Rock 1979

California (45)

back to top
Jaycee, San Bernardino 1951
National, San Diego 1952
Lions Club, Colton #1954
North Shore, San Diego 1955
Lions Club, Colton 1956
Northern, La Mesa #1957
West Auburn, Auburn #1959
East Lakewood 1960
Northern, El Cajon *1961
Moreland, San Jose *1962
National, Granada Hills *1963
National, La Puente 1964
Airport, Sacramento 1966
Northridge City, Northridge 1967
Bolsa, Garden Grove 1968
Briarwood, Santa Clara #1969
Campbell #1970
Red Bluff #1974
American, Northridge 1975
Campbell #1976
Western, El Cajon #1977
San Ramon Valley, Danville #1978
Campbell #1979
National, Escondido 1981
Pacific, Sacramento 1983
Los Gatos 1984
Northwood, Irvine #1987
Eastview, San Pedro 1989
Federal, Cypress 1990
San Ramon Valley, Danville #1991
Long Beach *1992
Long Beach *1993
Northridge City, Northridge #1994
Yorba Linda 1995
Moorpark 1996
South, Mission Viejo #1997
Federal, Cypress 1998
American, Oceanside 2001
Aptos 2002
Conejo Valley. #2004
Rancho Buena Vista, Vista 2005
Park View, Chula Vista *2009
Ocean View, Huntington Beach *2011
Petaluma National 2012
Eastlake, Chula Vista #2013

Connecticut (18)

back to top
Middleton 1948
Bridgeport 1949
Bridgeport #1950
Stamford *1951
National, Norwalk *1952
North End, Bridgeport 1957
Darien 1958
Stratford Original #1963
Windsor Locks *1965
Walter Smith, New Haven 1974
Forestville, Bristol. 1976
Federal, Stamford 1981
American, Stamford 1983
McCabe-Waters, Bristol 1984
National, Trumbull *1989
National, Shelton 2008
Fairfield American 2010
Fairfield American 2012
Westport, Westport 2013

Delaware (2)

back to top
Naamans, Wilmington 2003
Newark National, Newark 2013

Florida (22)

back to top
St. Petersburg #1948
Pensacola #1949
Pensacola 1950
National, Pensacola 1951
Orange, Lakeland 1954
West Tampa, Tampa 1967
West Tampa, Tampa 1969
Belmont Heights, Tampa 1973
Belmont Heights, Tampa #1975
Belmont Heights, Tampa #1980
Belmont Heights, Tampa #1981
National, Sarasota 1982
National, Altamonte Springs #1984
American, Sarasota 1986
Northside, Tampa 1989
National, Dunedin 1991
R.L. Turner, Panama City 1996
Manatee G.T., Bradenton 1997
National, Apopka #2001
East Boynton Beach #2003
Maitland 2005
Citrus Park, Tampa 2008

Georgia (6)

back to top
National, East Marietta *1983
Columbus Northern, Columbus *2006
Warner Robins American, Warner Robins *2007
Warner Robins American, Warner Robins 2009
Columbus Northern, Columbus 2010
Warner Robins American, Warner Robins 2011

Hawaii (11)

back to top
Pearl Harbor, Honolulu 1958
Windward, Oahu 1959
Pearl Harbor, Honolulu 1960
American, Hilo 1961
Wahiawa 1971
Community, Pearl City 1972
Pearl City #1988
Waipio, Waipahu 2002
West Oahu, Ewa Beach *2005
Waipio, Waipahu *2008
Waipio, Waipahu #2010

Idaho (1)

back to top
South Central, Boise 1999

Illinois (14)

back to top
Kankakee 1950
Thillen’s, Chicago 1951
Joliet 1953
Melrose Park 1954
Kankakee #1958
Kankakee #1962
Jaycee, Kankakee 1966
North Roseland, Chicago #1967
South, Palatine 1978
Barrington 1981
Jackie Robinson West, West Chicago 1983
Norridge 1986
South Holland 1992
Lemont 2006

Indiana (15)

back to top
Lafayette 1949
Community Service, Whiting 1952
American, Terre Haute 1961
George Rogers Clark, Jeffersonville 1965
American, Terre Haute 1968
South, Highland 1970
Anderson, Gary #1971
Edison, Hammond #1972
Southport, Indianapolis 1984
Chesterfield 1987
Dyer 1997
Brownsburg 1999
Brownsburg 2001
Jeffersonville 2008
New Castle 2012

Iowa (12)

back to top
Southeast, Davenport 1975
Windsor, Des Moines 1976
Grand National, Des Moines 1980
East, Davenport 1989
National, Marshalltown 1996
East, Davenport 2000
East, Davenport 2001
North Scott, Eldridge 2003
Northwest, Davenport 2004
Northwest, Davenport 2005
Urbandale 2009
Urbandale 2013

Kentucky (7)

back to top
Gardenside, Lexington 1971
South, Lexington 1978
Valley Sports American, Louisville *2002
Southern, Owensboro 2004
Southern, Owensboro 2005
Logan County/Russellville, Russellville 2009
North Oldham, La Grange 2011

Louisiana (7)

back to top
Alexandria 1955
South Lake Charles, Lake Charles 1992
South Lake Charles, Lake Charles 2001
Lafayette 2005
South Lake Charles, Lake Charles 2006
South Lake Charles, Lake Charles 2008
Lafayette 2011

Maine (3)

back to top
Suburban, Portland 1951
East Augusta, Augusta 1971
Westbrook 2005

Maryland (7)

back to top
Hagerstown 1950
National, Hagerstown 1968
Easton 1982
Brunswick 1986
South Caroline 2004
West Salisbury 2007
Federal, Hagerstown 2008

Massachusetts (10)

back to top
North, Newton 1953
Needham 1954
Winchester 1955
Winchester 1956
National, Andover 1988
Middleboro 1994
Jesse Burkett, Worcester 2002
American, Saugus 2003
Warpole 2007
Peabody Western, Peabody 2009

Michigan (10)

back to top
National, Hamtramck 1955
National, Hamtramck 1956
Jaycee, Escanaba 1957
National, Hamtramck *1959
Federal, Birmingham 1973
Grosse Pointe 1979
Pinery Park, Wyoming 1982
Columbia, Brooklyn 1990
Georgetown, Jenison 1998
Grosse Pointe Woods-Shore 2013

Minnesota (6)

back to top
Central, Duluth 1963
East Tonka, Minnetonka 1985
Brooklyn Center American 1994
Arden Hills 1995
Coon Rapids 2007
Plymouth/New Hope, Plymouth 2010

Mississippi (1)

back to top
Hub City, Hattiesburg 1977

Missouri (2)

back to top
Webb City 2002
Daniel Boone National, Columbia 2006

Montana (1)

back to top
Big Sky, Billings 2011

Nebraska (1)

back to top
Kearney 2012

New Hampshire (4)

back to top
Northside, Dover 1987
Bedford 1993
Goffstown 2000
Portsmouth 2006

New Jersey (17)

back to top
Hammonton 1947
Hammonton 1948
Hammonton *1949
American, Hackensack 1952
Delaware, Merchantville #1955
Delaware Township #1956
Pitman 1962
American, West New York #1966
American, Wayne *1970
Lakewood *1975
National, Ridgewood 1979
Nottingham, Hamilton Square 1992
East American, Toms River 1995
East American, Toms River *1998
East American, Toms River 1999
Toms River National 2010
Par Troy East, Parsippany 2012

New Mexico (1)

back to top
Lions Hondo, Roswell *1956

New York (17)

back to top
Corning 1948
Corning 1949
Schenectady #1953
National, Schenectady *1954
National, Glen Falls 1955
Eastchester, Tuckahoe 1956
National, Schenectady 1959
Mid Island, Staten Island *1964
New City 1972
Colonie 1973
Carman, Rotterdam 1977
American, Rockville Center 1978
South Shore National, Staten Island 1985
South Shore National, Staten Island 1991
Harlem 2002
Mid-Island, Staten Island 2006
South Shore National, Staten Island 2009

North Carolina (4)

back to top
Morresville 1952
Tar Heel, Greenville 1998
Southwest Forsyth 2002
Morganton 2004

Ohio (10)

back to top
Canton  1949
Kiwanis, New Boston 1960
West, Elyria 1969
Tallmadge 1974
Youngstown 1977
West Side American, Hamilton 1991
West Side American, Hamilton 1993
Tallmadge 2003
West Side American, Hamilton 2007
West Side, Hamilton 2010

Oklahoma (2)

back to top
National, Bartlesville 1964
Tulsa 1988

Oregon (4)

back to top
Rose City, Portland 1958
Murrayhill, Beaverton 2006
Lake Oswego 2007
Gresham National 2012

Pennsylvania (31)

back to top
West Shore, Harrisburg 1947
Jersey Shore 1947
Milton 1947
Montgomery 1947
Lock Haven #1947
Lock Haven *1948
West Shore, Harrisburg 1948
Lock Haven 1949
Groundhog, Punxsutawney 1950
Potter-McKean 1951
Optimist, Monongahela #1952
Camp Hill 1953
Exchange Club, Masontown 1954
Morrisville *1955
Upper Darby 1956
American, Levittown *1960
American, Levittown 1961
Newtown-Edgemont, Newtown Square 1967
Shippensburg #1990
Railway Park, Pottsville 1997
American, State College **2001
Council Rock, Newtown 2005
Keystone, Clinton County 2011

Williamsport Area Teams (8)

back to top
Brandon 1947
Maynard *1947
Montoursville 1947
Lincoln, Newberry 1947
Original 1947
Sunday School 1947
Loyalsock 1948
Newberry 1969

Rhode Island (6)

back to top
Westerly 1950
Darlington American, Pawtucket 1980
Western, Cranston #1996
Lincoln 2001
Lincoln 2004
Cumberland American, Cumberland 2011

South Carolina (2)

back to top
North Charleston 1949
Clinton 1950

South Dakota (2)

back to top
Canyon Lake, Rapid City 2008
Harney, Rapid City 2011

Tennessee (6)

back to top
National, Nashville 1970
American, Jackson 1974
American, Morristown 1985
American, Morristown 1987
Goodlettsville #2012
South Nashville, Nashville 2013

Texas (20)

back to top
National, Houston *1950
North Austin #1951
Western, Galveston 1954
NE Optomist, Fort Worth #1960
El Campo #1961
Valley Verde, Del Rio 1962
National, North Houston 1963
Northern, Waco 1965
Westbury American, Houston *1966
Northwest 45, Spring 1988
Northwest 45, Spring #1995
Bellaire #2000
Westside, Fort Worth 2002
Lamar-National, Richmond 2003
Lamar-National, Richmond 2004
Western, Lubbock 2007
McAllister Park American, San Antonio 2009
Pearland White 2010
McAllister Park National, San Antonio 2012
Universal, Corpus Christi 2013

Virginia (8)

back to top
Alexandria 1948
Front Royal 1953
Hampton Wythe 1954
Tuckahoe, Richmond #1968
National, Vienna 1972
Tuckahoe, Richmond 1976
Tuckahoe, Richmond 1993
Central, Springfield 1994

Washington (10)

back to top
Kirkland 1980
National, Kirkland *1982
Hazel Dell, Vancouver 2000
Bainbridge Island 2001
National, Richland 2003
North, Redmond 2004
Mill Creek 2008
Mercer Island 2009
Auburn 2010
Eastlake, Sammamish 2013

West Virginia (1)

back to top
Fairmont 1951
Quiz Intro

What is the name of the first Little League® graduate to play professional baseball?





The correct answer is D. Allen “Sonny” Yearick.

You are correct!

What state each year hosts two Little League® World Series?





The correct answer is Delaware.

You are correct!

On what network can you watch the majority of Little League® games each summer?





The correct answer is ESPN.

You are correct!

Great Job! Thanks for playing!
Check back next week for a new quiz.